Blog

Provizyon Nedir

Kredi kartı kullananların sıkça duyduğu provizyon, bankalar tarafından uygulanan bir ön denetleme sistemidir. Kredi kartınızla alışveriş yaptığınızda bankanızın yaptığı kontrollerin ardından onaylanarak harcama işlemlerinize yansır.

Gün içinde yapılacak olan harcamaların bilgisini vermektedir. Yapılacak olan harcamanın bekleme sürecine provizyon denir.

Ön Provizyon Nedir

Daha çok turizm, seyahat, araç kiralama vb. sektörlerde faaliyet gösteren firmaların kullandığı bir yöntemdir. 

Rezervasyon yaptırdığınız firma, kullandığınız kartın geçerli olup olmadığını teyit etmek için banka şirketinizle temasa geçebilir. Aynı zamanda kartta işleme yetecek kadar para olup olmadığını da kontrol edebilirler. Ancak firma karttan parayı çekmez. Ücretin ne zaman tahsil edileceği rezervasyonunuzu yaptırdığınız firmanın şartlarına bağlı olmaktadır.

Bekleyen Provizyon Nedir

Kredi kartınızla yaptığınız alışveriş, onay için öncelikle bankada bekleyen provizyon olarak görülür. Alışveriş sonrasında kredi kartınızla yaptığınız ödemenin ardından beklenen onay sürecine bekleyen provizyon denir.

Kart kullanıcısının, satıcınının ve finans kuruluşunun güvenli alışveriş yapmasını amaçlayan provizyon sistemi; insanların dolandırılmasının ve satıcıların mağdur edilmesinin önüne geçmeye çalışır.

Provizyon bekleme süresi ödemenin ardından yaklaşık 1 günü bulabilmektedir. İşlem farklı bir bankanın POS cihazıyla yapılırsa bekleyen provizyon 2 güne kadar uzayabilmektedir.

Bekleyen Provizyon İptal Edilir mi

Provizyonda bekleyen işlem size ait değilse ya da yaptığınız işlemi iptal etmek istiyorsanız bankanızı arayıp neden iptal etmek istediğinizi belirterek süreci başlatabilirsiniz. Kartınızın kaybolması ve çalınması durumunda da bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kullanımına son verebilirsiniz.

Provizyondaki İşlemler Takip Edilebilir mi

Bankanızın mobil uygulamasından ya da internet bankacılığı kısmında yer alan kredi kartı işlemleri bölümünden harcamalarınızı ve bekleyen provizyonları görebilirsiniz. Bankanızı arayarak da bekleyen provizyonlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined