Blog

3D Secure Nedir?

Yemek siparişinden fatura ödemesine hemen hemen her internet alışverişimizde gördüğümüz bu ‘’3D Secure nedir?’’. Artık 7’den 70’e neredeyse hepimiz internetten alışveriş yapıyor, internet bankacılığı kullanıyoruz. 

Ödeme kısmında gelince gözümüze çarpan bir doğrulama yöntemi var, 3D secure. İnternetten alışveriş yapmak için bütün online ödeme yöntemlerinde kullanılan bu 3D secure nedir?

3D Secure isminden de anlaşılacağı gibi üç boyutlu güvenlik demek. İnternet üzerinden alışveriş yaparken kartı ve kart sahibinin güvenliği için kullanılan bir protokoldür.

3D Secure Nasıl Çalışır?

İnternet sitesi ve banka arasındaki bilgi akışını belirli şifreler ve anahtarla korur. Mesela her gün kullandığımız uygulamaları düşünelim, alışverişinizi yaptınız ve onayladınız sonra sizi ödeme sayfasına gönderiyor. Ödeme sayfasında kartınızı girdikten sonra bir sayfa açılır ve 3D Secure yazısını ekranın bir yerinde mutlaka görürsünüz. Telefonunuza bir mesaj(tek kullanımlık şifre) ya da bankanın uygulamasından bir bildirim gelmesiyle onay verirsiniz. Tam olarak bu protokole 3D secure deniyor. 

3D Secure Nerelerde Kullanılır?

3D Secure neredeyse her türlü internet üzerinden ödeme yönteminde kullanılıyor. Telefon faturamızı, su faturamızı, vergilerimizi ödemek istediğimizde kullandığımız E-Devlet veya özel şirketlerin sistemlerinin hepsiden 3D Secure protokolu sayesinde güvenli ödeme yapabiliyoruz. Böylece ‘’3D Secure nedir?’’ sorusunun cevabını vermiş olduk. Peki, ne faydası var bu güvenlik protokolünün?

3D Secure Nedir? Kullanıcı ve Bankaya Faydaları Nelerdir?

  • Kullanıcının telefonuna tek kullanımlık kodlar gelmesiyle habersiz işlem yapmanın önüne geçilir.
  • Kartınız üçüncü şahısların eline geçse bile sizin onayınız olmadan işlem yapamayacaklarından para çekme ve satın alma gibi işlemleri yapamazlar.
  • Bir teyit protokolü olarak oldukça hızlı ve kolaydır.
  • İşletmeler için de sahtecilikle karşılaşmalarını engeller. Alışveriş yapan kişinin gerçek birisi olduğu bilgisine ulaşabilir.
  • 3D Secure protokolüyle alım yapılmışsa bu işleme sahtecilik karıştığında geri ödeme talebi bankanın sorunudur. Böylece satıcı, sahtecilik yüzünden mağdur edilmez.
  • Eğer 3D Secure ile onay vermişse alıcı, e-ticaret işleminin kötüye kullanılmasında ‘’Ben yapmadım veya habersizdim’’ ve benzeri itirazlarda bulunamaz.
  • Kullanıcı ve işletme için daha güvenilir bir alışveriş sağlar.

Bugün ‘’3C Secure nedir? Ne işe yarar?’’ gibi sorularınızı cevapladık, merak ettiğiniz başka konular için takipte kalın! Sayfamıza göz atmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined