Blog

5 Maddede Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsa oynarken dikkat edilmesi gerekenler borsaya yatırım yapmayı düşünen herkesin bilmesi gereken konulardır. Çünkü borsalar çok kârlı olabildiği gibi çeşitli dezavantajları da vardır. Piyasanın yapısından kaynaklı olan aracı kurumlara komisyon verilmesi gibi dezavantajları bir kenara ayırdığımızda söz konusu diğer dezavantajlara maruz kalmanız ise size kalmıştır. 

Bunun nedeni eğer bilgisiz ve deneyimsiz, aşırı getiri beklentisi olan hırslı bir yatırımcı iseniz, bu noktalar sizi direkt etkileyecek ve kayıp yaşamanıza neden olacaktır. Örneğin manipülasyon dediğimiz dezavantaj nedeniyle bu saymış olduğum özellikleriniz nedeniyle kolayca kayıp yaşarsınız. 

Ama borsa bilgisine sahip, psikolojik açıdan piyasada işlem yapmaya hazır ve kendi yatırım stratejisi olan bir yatırımcı iseniz bu manipülasyondan etkilenmeniz mümkün değildir. Bu nedenle borsa oynarken dikkat edilmesi gerekenlerin başında borsa bilginizin olduğundan emin olmak gelir.

Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Borsa Bilgisine Sahip Olmak

Borsada alım – satım yapmadan önce piyasayı A’dan Z’ye varana kadar öğrenmelisiniz. Temeliniz sağlam olduğunda çoğu risk faktörünü öngörebileceğiniz gibi avantajlı pozisyonları da vakit kaybetmeden değerlendirebilirsiniz. 

Bunun için öncelikli olarak borsa nedir, nasıl çalışır, mantığını kavramalısınız. Biliyorsunuz ki insanın isteyip de başarılı olamayacağı hiçbir iş yoktur. Bu yüzden piyasada var olan borsa eğitim kaynaklarını araştırmalısınız. 

Yerli ve yabancı bir sürü kaynak bulabilirsiniz. Bunun dışında aracı kurumlarının sağlamış olduğu eğitim imkanları bulunmaktadır. Hepsini değerlendirmelisiniz. 

Borsa aracı kurumları yatırımcıların işlemlerini daha bilinçli olarak yürütmesi açısından hem bilgi birikimine hem de deneyime sahip olması için eğitim hizmeti sunmaktadır. Bazıları ücrete tabi tutabiliyor. Fakat işinize yarayacağını düşünüyorsanız hiçbir ücretten kaçınmamalısınız. 

Bilgi birikimleriniz ve deneyimleriniz ileriye yatırımdır. Özellikle demo hesapları bu konuda oldukça işinize yarayacaktır. Bu hesaplarda işlemler sanal para üzerinden yapıldığı için paranızı riske atmadan borsa deneyimi yaşayabilirsiniz. Borsa oynarken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenebilirsiniz. Böylelikle başarılı olup olmayacağınıza yaptığınız işlemlerin sonucuna bakarak karar verebilirsiniz.

2. Kendi Yatırım Stratejinizi Geliştirmek

Piyasada şans faktörünün etkisi yok denecek kadar azdır. Bu yüzden başarılı olmak için kendi stratejilerinizi geliştirmenizde ve uygulamaya koymanızda yarar vardır. Böylelikle borsadan uzun vadede umduğunuz kazançları elde edebilirsiniz.

Borsada yatırım yaparken hırslarınızın kurbanı olmamak için sabırlı ve emin adımlarla yürümelisiniz. Para kazanma ümidiyle bir başkasının kullandığı yöntemleri uygulamamalısınız. Çünkü o kişi kendi yöntemini oturtmuştur ve kendi anlayacağı tarzda taktiklerini oluşturmuştur. 

Her insanın bakış açısı aynı olmadığı için a ve b kişi aynı stratejiyi uygulasa da genellikle farklı sonuçlarla karşılaşılır. Borsa oynarken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de beklentinizi belirlemeniz ve o doğrultuda stratejiler geliştirebilmenizdir. 

3.İyi Bir Piyasa Takipçisi Olmak

Borsada gelecekte değer kazanacak araçlara yatırım yapılması başarılı olmak için birinci ve tek kuraldır. Bu yüzden ileride fiyatı artması muhtemel araçlar bugünkü düşük seviyeden alım yönünde işlem görür. Böylece fiyat beklentiyi karşılayacak seviyeye yükseldiği zaman satış yapılarak, aradaki farktan kazanç elde edilir. 

Bunun için etkili ve hızlı bir şekilde yatırım yapmak istediğiniz aracın takibini yapmalısınız. Özellikle ülkelerde meydana gelen olayların ekonomi yönlü etkisi araçların fiyatlarının anlık olarak değişmesine neden olur. 

Bu olayları takip etmeli, sonucunda artış mı azalış mı yaşanacak tahminlerde bulunmalısınız. İyi bir takipçi olmak borsa oynarken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir yerde durur.

4. İyi Bir Piyasa Analisti Olmak

Piyasada doğru zamanı yakalayıp kâr getirecek araçlara yatırım yapmalısınız. Bunu anlayabilmek için piyasa takiplerinin yanında fiyat analizlerine de yer vermelisiniz. Borsada kullanılan iki tip analiz yöntemi vardır. Bunlar teknik ve temeldir. 

Temel analizler tamamen piyasa takiplerini içerir. Ülke ekonomilerinin durumlarını anlayabilmek için mikro ve makroekonomik veriler içerisinde bulunan göstergeler izlenir. Bu göstergeler olumlu yönde açıklanırsa, o ülkenin ekonomisi canlanacağı için yatırımlar da artacaktır. Bu sayede talebin artması fiyatlara olumlu olarak yansıyacaktır.

Teknik analizlerde ise yatırım araçlarının gün içinde ve ilerleyen zaman dilimlerinde meydana gelmesi beklenen muhtelif fiyat aralıklarını belirleyebilmek için matematiksel işlemler yapılır. Fiyat – zaman grafikleri oluşturulur. 

Bu grafiklerin sonucunda alınan sinyaller, piyasa takiplerinin sonucuyla örtüşüyorsa vakit kaybedilmeden avantajlı görülen pozisyona yatırım yapılır. Tek analizin sonucuna göre hareket etmek çoğu zaman zarar edilmesini sağlar. sağlıklı yaşam

Borsa oynarken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de her iki analizi de hassasiyetle yapmak, sonucundan emin olmadığınız araçlardan uzak durmak.

5. Psikolojik Olarak Kendinizi Borsaya Hazırlamak

Psikolojik etmenler en önemli unsurlardan biridir. Borsa öyle bir piyasadır ki bir anda tutku haline geliverir. Her gün işlem yapmak istersiniz. Bu konuda kendinizi dizginlemeyi bilmelisiniz. Kendinize sınırlandırma getirmelisiniz. Aceleci karar almaktan kaçınmalısınız. 

Her pozisyon için yatırım yapacağınız enstrümanın özelliklerini ve fiyatlarına etki eden faktörleri bilmelisiniz. Piyasa takibi ve fiyat analizleri sonucunda gelecekte oluşması muhtemel en yüksek ve düşük seviyeleri belirleyerek, beklentiniz doğrultusunda hareket etmelisiniz. Aksi halde kârdan çok zarar edersiniz. 

Borsa oynarken dikkat edilmesi gerekenleri ele aldık. Üzerinde durulması gereken en önemli konu kesinlikle bilgi ve deneyimdir. Bu ikisi belli bir düzeyin üzerine çıktığında diğer dikkat etmeniz unsurları ortadan kaldırmış olursunuz. Çünkü bütün unsurları içinde barındırırlar. 

Borsa bilgisine sahip olduğunuz zaman, piyasanın nasıl işlediğini bildiğiniz için nasıl bir yol izlediğinizde para kazanacağınızı anlayacaksınız. İyi bir piyasa takipçisi olarak, arz – talep dengesini etkileyen faktörleri izleyip, iyi bir analist olarak fiyat grafiklerini doğru bir şekilde okuyup gerekli sinyalleri aldığınız da, kimsenin sizi kandırmak amacıyla söylediği tüyolara itibar etmezsiniz. Bu şekilde de dezavantaj denilen bu yönleri kolay bir şekilde etkilenmeden atlatmış olursunuz.

Ekonomi ve finans konusunda daha fazla bilgi için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. Herkese bol kazançlar diliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined