Blog

İşe Aldıran Cv Hazırlamanın Püf Noktaları

Okul hayatınızı başarıyla noktaladınız, fakat hangi alanda okursanız okuyun genellikle size harika bir CV hazırlamanın inceliklerinden bahsetmezler. Oysa kaliteli bir CV oluşturmak girmek istediğiniz yeni işe bir adım daha yaklaşmak demektir. 

Nitekim CV’nizin gerçekten kayda değer bulunması halinde genellikle işe alım için mülakat aşamasına geçiş yapılacaktır. Kısacası bir CV mülakat aşamasıyla sizin aranızdaki hatları en belirgin ve en net köprüdür denebilir. 

Peki, ya siz şimdiye kadar kaç tane kaliteli CV oluşturma girişiminde bulundunuz? Hâlâ bu yazımızı okuduğunuza göre demek ki CV oluşturmanız konusunda size yardımcı olacak ipuçlarına ihtiyacınız var demektir.

İlk işinize giriş veya daha sonraki işlerinize giriş için aşağıda belirttiğimiz önemli CV kriterlerini göz önünde bulundurarak siz de harika bir CV hazırlayabilir ve kısa süre içerisinde mülakat için telefonunuzun gerçekten çaldığını şimdiden duyarken hayal etmeye başlayabilirsiniz.

Temel Bilgilerle Başlayın

CV hazırlamanın doğru bir şekli veya yanlış bir şekli yoktur, CV mektuplar gibi kesin olarak takip edilmesi gereken formatlara sahip olan dosyalar değildir. Fakat artık günümüzde yaygınlaşmış olan birçok CV modeli var ki haliyle günler ve yıllar geçtikçe birçok kişi tarafından da bunlar daha çok kabul görmeye başladı. 

Siz de CV’niz içerisinde bunlara yer vererek başlayın. Bu CV’yi okuyan kişilerin beklentilerini doğru şekilde karşılayabilme açısından son derece önemlidir.

CV’niz içerisinde elinizden geldiğince kişisel bilgilerinize, iletişim bilgilerinize, eğitim bilgilerinize ve sertifikalarınıza, iş hayatı geçmişinize veya deneyimlerinize, iş alanında özel olarak edindiğiniz yeteneklerinize, ilgi alanlarınıza, hobilerinize ve bazı referanslarınıza yer vermeniz gerekir. 

Eğer bir CV içerisinde tam olarak bunlardan bir tanesi eksikse aslında oyuna 1-0 geride başlıyorsunuz demektir. Oyuna geride başlamamak için ise bu yukarıda belirtilen başlıkların her birinden bilgiye CV’nizde yer verdiğinizden emin olun.

Sunum Şeklinize Odaklanın

Bir CV’nin gerçek manada başarılı kabul edilmesi için içi kadar dışının ve sunumunun da önemli olduğunu daima aklınızda bulundurmalısınız. Profesyonel bir CV için CV örneklerine göz atabilir, CV hazırlama uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Genellikle nasıl insanlar yemeklerine tatlıdan başlamıyorsa CV okurken de sondan başlamayacaktır. En üst ve ilk sayfa en çok ilginin toplanacağı nokta olacaktır. Siz de bu nokta içerisinde en gerekli olan bilgileri sunmayı unutmayın. Böylece karşı tarafa neden uygun olduğunuzu ilk olarak bu kriterlerle gösterebilme şansına sahip olacaksınız demektir.

İki Sayfadan Fazla CV Hazırlamayın

İşverenler genellikle sizin CV’nizle ilgilenirler, hayatınızın romanıyla değil. Bu nedenle hazırlayacağınız CV’nin olabildiğince öz bir tasarıma sahip olması gerekir. Sayfalarca süren CV’leri gerçek manada genellikle kimse okumaz. 

Siz de bu kurala riayet edin ve elinizden geldiğince CV’nizi iki sayfadan daha fazla uzatmamaya çalışın. İş verenler yalnızca sizin CV’nizi almıyorlar, her gün sizin gibi umutlarla gelen birçok kişi olacak, bu nedenle sizin CV’niz çok daha okunabilir ve çok daha fark edilebilir olmalıdır.

CV’niz Sizin Aynanız Olsun

CV hazırlama sırasında okuyucunun gözünden bakın. CV’nizi okuyan birisi rahatlıkla sizin alınacağınız işte neleri nasıl yapıp neleri nasıl yapamayacağınızı anlasın. Kendinizi mükemmel gösterme girişimlerinden kesinlikle uzak durun. 

Siz mükemmel olmaya değil her zaman en iyisi olmaya odaklanın ve bunu da CV’niz içerisinde gösterin. Eğer her şeyi mükemmel yaptığınız gibi bir izlenim yaratırsanız muhtemelen kendinize aşırı güvenmenin eksi puanını kazanacaksınız ve CV’niz henüz ilk cümlelerdeyken okunulmuş kabul edilip bir kenara atılacaktır. 

Siz olduğunuz kadarsınız ve bundan daha fazlası olmanıza gerek yok sadece kendiniz olmaya çalışın.

Ayrı Bir CV Ek Yapabilirsiniz

Gireceğiniz ya da girmek istediğiniz her iş yerine aynı formatla yazılmış olan CV’lerinizi dağıtmak zorunda değilsiniz. Bundan çok daha fazlasını da yapabilirsiniz. Bir CV’nizi sabit tutarken her iş yeri için ayrıca bir CV hazırlayarak bunların ikisini de tek dosya içerisinde sunabilirsiniz. 

Böylece işe alımla görevli olan kişiler sizi hem genel hem de işe uygunluğunuz açısından daha iyi bir mercekte inceleyebileceklerdir. Dahası, böyle ince düşünceler standart CV’lerin arasında çıktığında birçok kişiyi etkileyebilir.

Yetenekleriniz Oldukça Önemli

CV hazırlama esnasında yeteneklerinizi öne çıkarın. Birçok işletme alacağı elemanın gerçekten yeterli kabiliyete sahip olmasına önem verir. Fakat bunun yanı sıra ekstra bir şeylere sahip olması her zaman için bu kişiyi diğer adaylardan daha makul kılar. 

CV’niz içerisinde her türlü kabiliyetinizden bahsetmek zorunda değilsiniz fakat özellikle iletişim becerileriniz, bilgisayar becerileriniz, takım çalışması becerileriniz, problemleri çözme becerileriniz ve yabancı dil becerilerinize CV içerisinde yer vermeyi unutmayın. 

Bunların hepsi size bir artı olarak dönecektir lakin bunları bir referansla taçlandırmanız çok daha iyi olacaktır. Örneğin X bir bilgisayar sertifikası gibi. Daha önceden de örneğini vermiş olduğumuz gibi sakın sahip olmadıklarınıza sahipmişsiniz gibi görünmeye çalışmayın.

İlgi Alanlarınız Mantıklı Olsun

CV hazırlama sürecinde ilgi alanları da önemli bir noktadır. CV’lere ilgi alanları genellikle tuzaklar için kurulur. Örneğin bir üniversite okudunuz ve üniversitenin gazetesinde yazarlık yaptınız, bunu ilgi alanınızla ilişkilendirebilirsiniz. Ya da bir amatör ligde herhangi bir spor dalında karşılaşmalara katıldınız bu da gayet başarılı olabilir. 

Fakat sakın TV izlemek ve müzik dinlemek gibi dünyadaki insanların tamamının gerçekleştirdiği şeyleri kısa özgeçmişinizde ilgi alanlarınız olarak belirtmeyin. Sizin en çok ilgilendiğiniz ve karşı tarafın bunu okuduğunda gerçekten ilginç bulacağı şeyleri yazmaya çalışın.

Deneyimlerinizi Detaylandırın

Birçok kişinin aksine iş deneyimlerinizi sakın sadece tek kelime veya tek kelimelik cümlelerle bitirmeyin. Mesela daha önce bir takım çalışması yaptıysanız bu çalışmadaki konumunuz neydi, belirtin. 

Örneğin “X Çalışmasında planlama, organizasyon ve ekip çalışmasından sorumlu lider olarak görev aldım.” Gibi bir ibare tek kelimelik açıklamalardan çok daha faydalı olacaktır. Pozisyonunuzun ne kadar yüksek olduğu önemli değil. Bu gibi alanlarda detaycı olmak size daima bir artı puan kazandıracaktır.

Referanslarınıza Yer Verin

CV hazırlamanın önemli detaylarından biri de referanslara yer vermek. Referanslar çoğu CV’de en çok aranan alanlardır, bu nedenle en sona yerleştirmek yerine biraz daha ön kısımlara yerleştirebilirsiniz. 

Referans verdiklerinizin yanı sıra bu işle hangi deneyimleri edindiğinize de referans kısmında tekrardan ufak bir değinme son derece faydalı olabilir.

CV’nizi Güncel Tutun

Dünya döndüğü sürece zaman da akmaya devam edecek demektir, bu da her şeyin yenilenmeye ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir. Siz, siz olun ve daima güncel CV’lerle kişilerin karşısına çıkmaya çalışın. En son elde ettiğiniz başarıları tekrardan elde etmeyi asla unutmayın.

CV hazırlamak için ihtiyaç duyacağınız püf noktaları sizin için yazdık. İş dünyasına dair daha çok bilgi için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined