Blog

Bilgisini Artırmak İsteyenler İçin Borsayla İlgili Kitaplar

Borsayla ilgili kitaplar para kazanmak amacıyla borsada işlem yapacak olan yatırımcıların borsa bilgisi edinmesi için önemli bir kaynak oluşturuyor. Günümüz olanakları sayesinde borsa bilgisi edinmek için birçok kaynağın olduğunu da tahmin edebilirsiniz.

Aracı kurumlardan alabileceğiniz borsa eğitiminin yanı sıra internet üzerinden ve borsa üzerine yazılmış kitaplardan da borsa bilgisi edinebilir, farklı bakış açıları kazanabilirsiniz. 

Hem teorik bilgi alabileceğiniz ders kitabı niteliği taşıyan hem de borsa anılarını anlatan biyografi niteliği taşıyan kitapları piyasa ve internette kolayca bulabilirsiniz. Bu kitapları okumak size borsayı her yönüyle tanıtacaktır.

 1- Kur Savaşları: Bir Sonraki Küresel Krizin Oluşumu

Orjinal Adı: Currency Wars: The Making of the Next Global Crisis

Yazar: James Rickards

Çeviren: Neşe Domaniç – Nusret Avhan

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Yayın Yılı: 2013

Sayfa Sayısı: 320 sf.

2013 yılının en çok ses getiren kitabı oldu demek hiç yanlış olmaz. Bu kitabıyla da büyük bir beğeni toplayan yazar, uluslararası iktisatta en yıkıcı ve en korkulan savaş olan kur savaşlarına iyi bir dille değiniyor. Borsayla ilgili kitaplar arasında yalnızca yatırımcıların değil, herkesin okuması gereken önemli bir kitap. Financial Times’ın kitap için yorumu ise kitabı özetlemeye yetiyor. “Yanıldığını ümit edelim.

2- Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Orjinal Adı: Reminiscences of a Stock Operator

Yazar: Edvin Lefévre

Çeviren: Şehnaz Tahir

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Yayın Yılı: 1997 (Birinci baskı)

Sayfa Sayısı: 382 sf.

Yatırım klasikleri arasında yer alan bu kitabın orijinal baskısı, 1923 yılında George H. Doran and Company tarafından yapılmış. Okurlar tarafından büyük beğeni toplayan ve başucu kitabı niteliğine sahip olan bu kitabın 70 yıllık büyük bir hikâyeyi ele aldığı biliniyor.

3- Borsa Sihirbazları (Zirvedekilerle Röportaj)

Orjinal Adı: Market Wizards

Yazar: Jack D. Schwager

Çeviren: Ali Perşembe

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Yayın Yılı: 2010

Sayfa Sayısı: 534 sf.

Borsa zenginleri nasıl saatler içerisinde milyon dolarlar kazanıyor öğrenmek için bu kitabı okumalısınız. Borsayla ilgili kitaplar arasında başarılarının sırları üzerine bilgileri detaylı bir şekilde size sunan güzel bir anlatım. İzledikleri yollar, uyguladıkları kurallar, kişisel öneriler sunan bu borsa sihirbazlarıyla tanışmaya hazır mısınız?

4- Borsada Önden Koşanlar

Yazar: Arzu Güneysu Yıldırım – Nazlı Elvan Demirbilek

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Yayın Yılı: 2011

Sayfa Sayısı: 656 sf.

Eski adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın 25. yıl dönümünde, 25 ünlü borsacı stratejilerini, taktiklerini, gelecekle ilgili öngörülerini bu kitap aracılığıyla sizlerle paylaşıyor. 

Bu isimlerden bazıları ise; Dündar Altay, Nasrullah Ayhan, Mehmet Bayrak, Ceyhan Bektaş, Adnan Cezairli, Erol Göker, Ahmet Dedehayır, Bedii Ensari, Muharrem Karslı ve daha fazlası. 

Bu ünlü isimlerin borsada izlemiş oldukları yolları, strateji ve taktikleri bu kitap vasıtasıyla öğrenebilirsiniz.

5- Sermaye Piyasası, Yatırım Araçları ve Analizi

Yazar: Doç Dr. Ahmet Aksoy – Dr. Cihan Tanrıöven

Yayınevi: Detay Yayıncılık

Yayın Yılı: 2013

Sayfa Sayısı: 784 sf.

Borsayla ilgili kitaplar arasında ders kitabı niteliğinde olan bu kitap sayesinde sermaye piyasası, yatırım araçları ve analizler konusunda bilgi edineceksiniz. 2013 basımı olduğu için günümüz yatırım piyasalarına uyumlu ve güncel yatırım araçları hakkında bilgiler vermektedir. 

Buna ek olarak sermaye piyasası ve yatırım araçları analizleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz nadir kitaplardan bir tanesi. 6 bölümden oluşan bu kitap Türkiye’nin mali yapısına da değiniyor.

6- İpler Manipülatörde, Kuklalar Borsada

Yazar: Orhan Tekeoğlu

Yayınevi: Doğan Kitap

Yayın Yılı: 2009

Sayfa Sayısı: 180 sf.

Bu kitapta, borsadan zengin olmak isteyen küçük yatırımcılara değiniyor. Bunun yanı sıra kitabın içeriğinde iplerin bu küçük yatırımcılardan çok, başka kişilerde olduğunu gösteriyor. Bu başka kişiler ise büyük yatırımcılar ve manipülatörler. 

Milliyet gazetesinin ünlü ekonomi yazarı Orhan Tekeoğlu’nun kaleminden borsanın bilinmeyen yönleri göz önüne seriliyor. Bu etkenler sayesinde borsayla ilgili kitaplar arasındaki bu kitap özellikle borsaya yeni girenlere yardımcı olacaktır.

7- Borsayı Yenmek

Orjinal Adı: Beating The Street

Yazar: Peter Lynch – John Rothchild

Çeviren: Şehnaz Tahir

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Yayın Yılı: 2010

Sayfa Sayısı: 370 sf.

Büyük borsa üstatlarından olan Peter Lynch ikinci kitabıyla yatırımcılarla buluşuyor. Borsada işlem yapmış ve tabiri caizse ağzı yanmış birçok yatırımcı için hazırlanan bir kitap. Financial Times Gazetesi tarafından hazırlanan 25 en iyi yatırım klasiğinden birisi olan bu kitap, yatırım felsefesini eşsiz bir dille anlatıyor. Uzun vadeli başarılı olabilmeniz için borsa nasıl oynanır ipuçlarıyla anlatılıyor.

8- Teknik Analiz mi Dedin? Hadi Canım Sen de!

Yazar: Ali Perşembe

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Yayın Yılı: 2010

Sayfa Sayısı: 237 sf.

Hadi Canım Sen de! serisiyle Ali Perşembe, uluslararası finans piyasalarına ilk başladığı zamandan bu yana, 20 yılı aşkın birikimini dile getiriyor. 23 ülkede yayınlanan bu kitap serisi, büyük beğeni topladı. 3. seri olarak teknik analizlere değinen Ali Perşembe, tüm teknik analizleri en ince noktasına kadar hem ders kitabı niteliğinde hem de hicivli bir anlatımla yatırımcılara sunuyor. 

Borsayla ilgili kitaplar arasındaki bu kitap gerçek borsa grafikleri üzerinden anlatılan bilgiler sayesinde istikrarlı bir şekilde nasıl başarıyı yakalayacağınızı sizlere anlatıyor.

9- Borsanın Akıl Almaz Yükselişi / Wall Street’in Akıl Almaz Yükselişi

Orjinal Adı: Irrational Exuberance

Yazar: Robert J. Shiller

Çeviren: Günhan Günay

Yayınevi: Rota Yayınları

Yayın Yılı: 2001

Sayfa Sayısı: 340 sf.

ABD ekonomisi adına büyük ve önemli bir olay olan bu yükselişi, konuyla ilgili uzmanlara anlattığı kadar, hisse senedi piyasası hakkında bilgi edinmek isteyen kişilere de anlatıyor. Michael Brennan (Anderson School of Management, University of California, Los Angeles) tarafından kitap, bu şekilde yorumlanıyor.

10- Sermaye Piyasası, Borsa, Menkul Kıymetler

Yazar: Muharrem Karslı

Yayınevi: Alfa Yayınları

Yayın Yılı: 2003

Sayfa Sayısı: 670 sf.

Sermaye piyasasının ne olduğundan ekonomideki yerine, yapısından hukuki çerçevesine kadar en ince ayrıntısına kadar anlatan Muharrem Karslı için hayatını piyasalara adadığını söyleyebiliriz. 1985 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı kurmak, çalıştırmak ve 5 yıl başkanlığını yapmak için görevlendirilmiştir. 10 bölümden oluşan bu kitap sayesinde; sermaye piyasasını ve borsaları en ince ayrıntısına kadar anlaşılır dili sayesinde de öğreneceksiniz.

11- Borsada Rastgele Seyir

Orjinal Adı: A Random Walk Down Wall Street

Yazar: Burton G. Malkiel

Çeviren: Ali Perşembe

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Yayın Yılı: 2007

Sayfa Sayısı: 472 sf.

Forbes tarafından “yatırım alanında son 50 yılda yazılmış gerçekten iyi kitapların sayısı yarım düzineyi geçmez. Elinizdeki kitap gerçek anlamda klasik kategorisine girmeyi hak ediyor” şeklinde değerlendiriliyor. 

Borsayla ilgili kitaplar arasında rehber kitap niteliği taşıyan bu kitabın dili gösterişten uzak, kural tanımayan ve bilgilendirici bir dil. Her yönüyle borsayı ele alan bu kitap, yatırımcının okuması gereken kitapların başında geliyor.

12- Zengin Baba’nın Kehaneti

Orjinal Adı: Rich Dad’s Prophecy

Yazar: Robert T. Kiyosaki – Sharon L. Lechter

Çeviren: Dilek Şendil

Yayınevi: Alfa Yayınları

Yayın Yılı: 2006

Sayfa Sayısı: 370 sf.

New York Times Bestseller’de yerini alan bu kitap, tarihin en büyük borsa krizine karşı nasıl ayakta durabileceğinizi anlatıyor. Kiyosaki’nin zengin babası krizlere hazırlıklı olmayanların ağır mali çöküntüler yaşayacağını çok önceden söylemiş. 

Babanın kastettiği çöküş ise 3 nisan 2000 yılında gerçekleşen ABD Nasdaq Borsası’nın bir günde tarihin en büyük düşüşünü gerçekleştirmesi.

13- Borsada Kazanmak Mümkün mü?

Yazar: Arman Afrashi

Yayınevi: Beta Basım Yayım

Yayın Yılı: 2003

Sayfa Sayısı: 196 sf.

Kitap hisse senedi piyasası ve amatör yatırımcıları konu almakta. Amatör borsacıların kimler oldukları, neler yaptıkları ve yapmadıkları, ne yapmaları gerektiği gibi konuları içeriyor. 

Eğer borsa piyasasında yeni bir yatırımcı iseniz, başlangıç düzeyinde hisse alım satım işlemlerinizde sizlere yön göstereceğini düşündüğümüz borsayla ilgili kitaplar arasındadır. Birçok kitapta bu konulara değinilmesinin yanı sıra bu kitabın anlaşılır olan dili farkını ortaya koyuyor.

14- Paranın Büyüsü Borsa

Yazar: Emre Akdağ

Yayınevi: Kapital Medya Hizmetleri A.Ş.

Yayın Yılı: 2003

Sayfa Sayısı: 230

Borsada küçük bir yatırımcıların bile günlük ortalama işlem hacminin en az 4 milyar olduğunu, aylık hacmin ise 88 milyara ulaştığını söyleyen iddialı bir kitap. Okurların da olumlu yorumlarını alan bu kitap için yazar, performansınızda %6 oranında bir değişim sağlayarak portföyünüze 18 milyarlık bir katkı sağlayabileceğinizi söylüyor. 

Bu kitap piyasaların hem yükseliş noktalarında hemde piyasalarda yaşanacak ani düşüş noktalarında sizlere ne yapmanız gerektiği hususunda yardım edecektir.

15- Borsanın Öbür Yüzü (Nasıl İner, Nasıl Çıkar?)

Yazar: Mehmet Görpe

Yayınevi: Cep Kitapları

Yayın Yılı: 2001

Sayfa Sayısı: 93 sf.

Para kazanmak amacıyla girdiğimiz borsa piyasasında, oyun kurallarına göre mi oynanıyor? Borsada meydana gelen kayıpların nedenleri arasında yer alan spekülasyon ve manipülasyon kimler tarafından neden yapılıyor? 

Borsanın hiç görülmeyen bir yönünü cesur bir şekilde dile getiren borsayla ilgili kitaplar arasındaki bu kitap, borsanın nasıl bir kumarhaneye dönüşebileceğini, küçük yatırımcıların parasının nasıl hiç edilebildiğini anlatıyor. Bu kitap sayesinde bu sorunlardan nasıl korunabileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

Bu yazımızla piyasada bulunan ve büyük ses getirmiş borsa kitapları hakkında bilgi vermek istedik. Elbette ele alınan bu kitaplar dışında daha birçok kitap bulunuyor. Borsa ve finans hakkında daha çok bilgi için blogumuzdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined