Blog

Lise Öğrencisi Nasıl Para Kazanabilir?

Her insanın en unutulmaz yılları lise yıllarıdır. Fakat lise yılları aslında üniversite yıllarınızı ve hayatınızın ileriki aşamalarını etkileyecek en önemli yıllardır. Şayet bu zaman içerisinde kendinizi geliştirecek olan işler yapmaya başladıysanız, ileride çok daha az geçim sıkıntısı çekebilir ve sorumluluk duygusunu kendinize eşitleyebilirsiniz. 

Ülkemizde düşündüğümüz zaman lise öğrencilerinin çalışıp para kazanabilecekleri pek çok alan yok gibi görünüyor olabilir. Fakat aksine öğrencilerin, derslerinden arta kalan zamanlarında çalışarak yapabilecekleri birçok farklı iş ve iş alanı mevcut. Bu yazımızda da kısaca bunlara maddeler halinde değineceğiz ve neler yaparak kendi harçlıklarınızı artırabileceğinizi, hatta belki de birikim yapacağınızı göstereceğiz.

1- Okulunuzun Daima Listenin Başında Yer Aldığından Emin Olun

Okulunuz, özellikle de lise çağı, birçok öğrencinin eğitim hayatının nereye gideceğine ışık tutan bir kılavuzdur. Elbette çalışıp kendi harçlığınızı çıkartmak hatta ihtiyaçlarınız için ailenizden para almamak iyi bir duygu olabilir. 

Fakat derslerinizi aksatırsanız sürekli olarak ileriki yıllarda da buna benzer işler yapacak ve hep düşük ücretler kazanacaksınız. Bu nedenle okulunuzu hiçbir işin önünde tutmamaya çalışın.

2- Çocuk Bakıcılığı

Bu meslek aslında daha çok bayan lise öğrencilerine uyan bir kriter gibi görünebilir. Eğer gerçekten de çocukları seviyorsanız, komşularınızın çocuklarına bakmakla işe başlayabilirsiniz. 

Tabii, bunu profesyonel olarak yapamayabilirsiniz fakat bazı çalışan ailelerin çocuklarına hafta sonları bakmak oldukça mantıklı bir fikirdir. Bu fikir için birçok iş teklifine internetten ulaşabilirsiniz.

3- Araba Yıkama ve Temizliği

Şayet çevreniz genişse ve boş bir arazi varsa kendiniz araba yıkama işine soyunabilirsiniz. Eğer içinizde bu kadar büyük bir girişimcinin olduğunu düşünmüyorsanız o zaman araba yıkama firmalarından boş zamanlarınız için iş isteyebilirsiniz. 

Genellikle eğitime ihtiyaç olmadığı için buralarda çok daha düşük bütçeli işçiler çalıştırılmaktadır. Aynı şekilde ev temizliği ve halı temizliği konusunda da birçok firmadan part-time bir iş edinebilmek mümkündür.

4- Okulunuz veya Yerel Gazetelerinizi Takip Edin

Bazen okulların panolarından çok güzel iş ilanları ve proje yarışmaları olabiliyor. Eğer yetenekliyseniz bu yarışmalar veya iş ilanlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca diğer yandan yerel gazetelerinizden de part-time iş ilanı arayan firmalara ulaşabilmeniz mümkündür.

5- Garsonluk Her Zaman Hayat Kurtarır

Öğrencilik hayatında ne zaman bir çalışma mevzusu ortaya atılsa muhakkak sizin de garson olan bir arkadaşınız çıkacaktır. Nitekim sadece ihtiyacın olması halinde bu iş yapıldığı için lise öğrencilerinin derslerini etkilemeden kendine bir garsonluk işi bulabilmesi mümkündür. Fakat oldukça yorucu bir iş olduğu ve genellikle ayakta kalmak zorunda olduğunuzu da unutmayın.

6- Eski Kitaplarınızı Satın

Kullandığınız ders kitapları veya okumuş olduğunuz romanlar, hepsini satabilmek mümkün. Eğer siz de kütüphanenizin artık çok fazla dolmaya başladığını düşünüyorsanız kitaplarınızı online ticaret sitelerinin yardımıyla satışa çıkartabilirsiniz.

7- Ufaklıklara Özel Ders

Eğer derslerinizde yeterince iyi olduğunuza inanıyorsanız o zaman ilkokul öğrencilerine özel ders verebilirsiniz. Tabii, bu iş için öncelikle yakın çevrenizi hedef alabilir veya internet aracılığıyla kimlerin böyle bir şeye ihtiyacı olduğunu öğrenebilirsiniz.

8- Sezonluk Çalışma Alanlarına Yönelin

Her sezon içerisinde sezonluk işçiye mutlaka ihtiyaç duyulur. Yazın farklı bir alanda çalışıp kışın farklı bir alanda çalışabilirsiniz. Unutmayın ki bu sizin asıl mesleğiniz olmayacaktır. Bu nedenle bu alanda profesyonelleşmeye çalışmanızın da hiçbir mantığı yok. Hangi sezonda hangi alanlar revaçtaysa o alanlara yönelin ve onlarla ilgili çalışmalara imza atın.

9- İnterneti Keşfedin

İnternet üzerinden birçok farklı iş yapabilirsiniz. Bunun başında da affiliate yani pazarlama işleri gelmektedir. Eğer iyi bir pazarlamacı yönünüz varsa affiliate marketing programlarıyla gerçekten fazlasıyla yüksek rakamlar elde edebilirsiniz.

10- Online Oyunlar

Online oyunlar artık sadece can sıkıntısı için veya eğlence için oynanan oyunlar değil. Özellikle yüz binlerce kişinin oynadığı oyunlarda artık birçok şey parayla farklı kullanıcılara satılabiliyor. 

Yani, anlayacağınız online bir oyun oynayarak hem eğlenebilir hem de kurduğunuz stratejiler sayesinde para kazanabilirsiniz. Online oyunları ticaret amaçlı düşündüğünüzde gerçekten iyi paralar kazanabilirsiniz.

11- Makale Yazarlığı Yapabilirsiniz

Eğer gerçekten de yazmaya karşı elinizin altında yeteneğiniz varsa birçok amatör web sitesi için düşük fiyatlarda içerikleri hazırlayabilirsiniz. Böylece hem yazılı yeteneğinizi geliştirmiş olur hem de bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

12- Arkadaşlarınıza Satabileceğiniz Ürünler Bulun

Ticareti illa belli adımlarla sınırlandırmaya çalışanlardan olmayın. Daima girişimci ruhunuzu öne çıkarın. Arkadaşlarınıza satabileceğiniz veya okulda satabileceğiniz popüler ürünleri arayın. Çok daha ucuza alıp kârınızı üzerine ekleyerek satmaya çalışın.

13- Yeteneklerinizi Kullanın

Herkesin yetenekleri farklı olabilir. Bir lise arkadaşım bağlama çalma yeteneğiyle dersler veriyorken bir diğeri kendi oluşturduğu maketleri internet üzerinden pazarlıyordu. Bir diğer arkadaşım ise amatör fotoğraf çekimleri yapıyordu. 

Yani, sizin de bu şekilde paraya çevirebileceğiniz mutlaka bazı yetenekleriniz vardır. Önemli olan onları bulup ortaya çıkarmak ve en doğru şekilde pazarlamak.

14- YouTube Videoları

Eğer çok iyi bir ilgi alanınız varsa ve bu ilgi alanınız üzerinde gerçekten çok fazla bilgiye sahipseniz o zaman ilgi alanınızla ilgili amatör videolar hazırlayabilir ve bu videolarınızı YouTube’da yayınlayabilirsiniz. Daha sonra da Google’ın Adsense programıyla bu videolarınızın izlenme oranı üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

15- Anketörlük Yapın

Nerede olduğunuz hiç önemli değil, anketörlük işlerinin neredeyse tamamı öğrencilere verilmektedir. Siz de bulunduğunuz bölge içerisindeki anketörlük işlerini alabilir ve bu işlerde kısa süreli çalışarak gelir elde edebilirsiniz.

16- İnternet Üzerinden Kıyafet Satın

Pazarlarda oldukça kaliteli olarak satılan birçok ürün internette bulunmuyor. Bu ürünleri keşfedebilir ve ardından da toptan satın alarak internet üzerinden bu ürünleri çok daha iyi fiyatlarla satabilirsiniz. Tabii, bu bir ticaret olduğu için riskinin de olduğunu unutmamak gerekiyor.

17- Sokak Müzisyenliği 

Çok iyi klarnet mi çalabilirsin ya da çok iyi dans ettiğine mi inanıyorsun? O zaman oturduğun bölgenin en işlek ve sanata en hoş gözüyle bakılan yerlerinde sanat icra edip ufaktan da olsa para kazanmaya başlayabilirsin demektir. Hem kim bilir belki de böylece yıldızın da parlayabilir?

18- Serbest Çalışma Alanları

Grafik tasarımı veya belli bir Facebook sayfasının yönetimi… İnternet üzerinden buna benzer birçok farklı iş bulabilirsiniz. Tabii, bu işlerin sayesinde gelecekte de geçerli olacak olan bir alanda profesyonelleşmeye başlayabilirsiniz.

19- Köpek Gezdirme

Evet, biraz fazla Amerikan rüyası gibi olduğunun farkındayım fakat küçük yaşlarda bu işi yapan birçok çocuğun olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Eğer biraz elit bir kesimde yaşıyorsanız bu iş için size cep harçlığı verebilecek birçok yetişkin bulabilirsiniz.

20- Sahilleri ve Kalabalık Yerleri Değerlendirin

Yazın veya kışın fark etmeksizin sürekli olarak çevrenizde dolu olan yerler var mı? O zaman çay, kahve ve çekirdek gibi birçok şeyi satarak gelir elde edebilirsiniz. Özellikle de çiftlerin olduğu alanlara yönelmek çok daha akıllıca olabilir. Dilek fenerinden tutun da su satmaya kadar birçok ürünü bu alanlarda çok daha rahat bir şekilde satabilirsiniz.

21- Fotoğraf Satın

Eğer fotoğrafçılık yeteneğiniz gerçekten gelişmişse o zaman çektiğiniz fotoğrafları internet üzerinden online olarak satabilirsiniz. Diğer yandan böyle bir yeteneğiniz yoksa ucuz şekilde kaliteli fotoğrafları bulup, bunları çıkartıp çerçeveleyebilir ve internet ortamından çok uygun fiyatlara satabilirsiniz.

22- Akıllı Telefon Ticaretini Düşünün

Eğer ticaret kafasına sahip olduğunuza inancınız tam ise internetten akıllı telefonlarını acil olarak satan kişileri değerlendirip bu acil satılan cihazları satın alabilir sonra aceleniz olmadan çok daha iyi bir fiyattan satabilirsiniz.

23- Alan Adı Alın ve Satın

Alın adı yani domain sektörü oldukça büyük bir sektördür. Bu sektör içerisinde en kaliteli isimlerin bile bazen boş olduğunu görebiliyorsunuz. Boş olan kaliteli alan adlarını saptayın bunları satın alın ve daha yüksek fiyatlardan satın.

24- Kendi Blogunuzu Kurun

Kendi blogunuzu kurmak size kısa vade içerisinde kazandırmayacaktır. Fakat kaliteli ve bir o kadar da bilgilendirici bir blog kurduğunuz takdirde ilerleyen yıllar içerisinde reklam gelirleriniz çalışmadığınız zamanlardakilerini bile telafi edebilir.

25- Online Anketlere Katılın

Elbette oturduğunuz yerden anket doldurarak binlerce dolar kazandıracağını iddia eden sitelere inanmayın fakat gerçekten bazı kaliteli anket siteleri ufaktan da olsa size bir cep harçlığı verebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined