Blog

Girişimciler İçin Sosyal Medya Tavsiyeleri

Sosyal medya tavsiyeleri tüm girişimler için altın değerinde. Dünyada ve Türkiye’de sosyal medya üzerinden büyüyen birçok markayla karşılaşıyoruz. Başarılı bir sosyal medya kullanımı marka için öngörülemeyen boyutlarda bir büyümeyi beraberinde getirebilir. 

Coca Cola’nın ürünlerinin üzerine Türk isimleri yazması ilk başta birçok profesyonel tarafından gayet bayağı bir fikir olarak görülmüştü. Ardından bu yeni kampanya girişimi Coca Cola Türkiye’nin yağmur gibi hashtag kullanımlarında ve sosyal mecralar üzerinde büyümesini sağladı. 

Bakkal Remzi Amca’ya her yolu düşen, en azından kendi isminin olduğu bir Cola’ya sahip olmak için elini cüzdanına atıyor ya da bulduğu yerde fotoğrafını çekiyordu. Şimdi, bunun bir reklam kampanyası değil de gerçekten bir girişim için kullanılan temel kampanya olduğunu düşünün. 

Bu kampanya çok kısa bir süre içerisinde sizce de çığ gibi büyümeyecek miydi? Ülkemizde ne yazık ki sosyal medya yoluyla sıfırdan zirveye taşınan girişimler konusunda oldukça az örnek bulunuyor. Yine de sosyal medya tavsiyelerine kulak verenlerin sayısı gerçekten düşündüğünüzden az değil. 

Sosyal medyayla bir girişime can vermek demek, o girişimin insanlara dijital ortamla hitap etmesi demek. Bu sayede bolca feedback ve potansiyel müşterilerle kesilmeyecek bir inşaatın ilk küreğini daldırmak demektir. 

Sanırım bir girişim için sosyal medyanın ne denli önemli olduğuna bu kısa satırlarla bir kere daha dikkat çekmeyi başarmışızdır. Şimdi ise bir girişimi sosyal medyayla zirveye taşımak isteyenlere birbirinden kıymetli ve temel 7 tavsiyeyi paylaşalım;

1. Önce Strateji Sonra Hesaplar

Sosyal medya tavsiyelerinden ilki stratejik davranmak. İlk olarak girişiminizi alıp bir masaya yatırın. Sonra bu girişiminiz için bazı belli başlı sosyal medya stratejilerini inceleyerek size en uygun olanı bulun. 

Hatta daha iyisini yapmak istiyorsanız kendiniz kendi stratejinizi üretmelisiniz. Hemen her marka günümüzde sosyal medyayı kullanıyor. Bazı markalar parlarken bazıları ise yerin dibini boyluyor. Sizin sevdiğiniz ve gerçekten beğenerek takip ettiğiniz markalar sosyal medya hesaplarında neler yapıyor ve neler yaparak insanların dikkatini daha kolay çekiyor?

Hangi hareketleri onları daha iyi bir yere götürürken hangi hareketleri olmasa daha iyi olabilirdi? Bunları elbette bire bir kendi girişiminiz için kopyalamanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken ilham almak ve kendi girişiminizi de düşünerek buna uygun bir sosyal medya stratejisini kafanızda oluşturmak.

2. Girişiminiz için Doğru Sosyal Platformları Belirleyin

Sosyal medya tavsiyeleri arasında en önemli olanlarından biri de platform seçimi. Facebook’un istediği kadar milyonlarca kullanıcı olsun. Şayet sizin girişiminizin yıldızının parlayacağı alan Facebook değilse o halde tüm çalışmalarınızı Facebook’tan yapmayı bırakın. 

Örneğin bugün birçok trend moda ve bakım üzerine meydana gelen girişimlerin tamamı asıl olarak Instagram ve Pinterest’i kendisine hedef edinirler. Bu mecralar üzerinden daha görsel şekilde sosyal medya kampanyalarına imza atarlar. 

Bu önemli bir detay fakat asıl önemli detay ise kadınların büyük bir kısmının burayı tercih etmesidir. Bunun gibi sizin alanınızın hangisinde ilgi çekici olacağını, hedef kitlenizin daha çok hangisinde yer aldığını bulmanız ve bu sosyal platformlardan işe başlamanız gerekiyor.

Elbette girişiminizin bir Facebook sayfası da olabilir fakat Instagram’da kitleniz sizi beklerken Facebook’ta çay içmenizin hiçbir manası yoktur. Doğru kitleyi, doğru paylaşım alanını belirleyene kadar sosyal hesaplarınızı oluşturmayın.

3. Sosyal Medyayı Müşteri Hizmetleri için Kullanın

Sosyal medya tavsiyelerinden bir diğeri de sosyal medya ağını sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekmenin dışında da kullanmak. Türkiye’de en sık aradığımız müşteri hizmetlerinin GSM operatörleri olduğunu biliyor muydunuz? 

Hadi itiraf edelim, hangi operatörde olursak olalım mutlaka bu alanda bir şeyler ters gidiyor. Akabinde bizler de belirlenen müşteri hizmetleri numarasını arayarak dakikalarca süren bir bekleyişin içerisine giriyoruz. En azından giriyorduk diyelim, artık ülkemiz kullanıcılarının büyük bir kısmı bu tür sorunlarını twitter üzerinden halletmeyi daha uygun görüyor.

Siz de masraflarınızı azaltmak ve çok daha hızlı şekilde cevaplar ve çözümler üretebilmek adına sosyal medya kullanımınızı çeşitlendirerek müşteri hizmetlerini de bu mecralarda konumlandırabilirsiniz. Bunun yanı sıra elbette diğer geleneksel iletişim yollarını da atlamamak gerekiyor.

4.Ekibinize Yeni Biri mi Lazım, Sosyal Medyaya Bakın

Sosyal medyayı verimli kullanmak için verdiğimiz sosyal medya tavsiyelerinden biri de tanıtımdan başka ihtiyaçlar için de bu mecraları kullanabileceğiniz. Yeni bir girişimin tohumları atıldıktan sonra sürekli olarak gelişmesi için ihtiyaçları da artar. 

Bu ihtiyaçların tamamının karşılanması için ise yeni ekip arkadaşlarına duyulan ihtiyaç artar. Böyle bir durumda gidip hemen ilan siteleri aracılığıyla kendinize bir ekip arkadaşı aramak yerine hesabınızı takip eden birini işçi olarak arayabilirsiniz. 

Özellikle geniş bir kitleniz varsa bu size çok daha büyük bir zaman kazandıracaktır. Birçok girişimci bu noktayı atlıyor olsa da sizi sosyal mecralar üzerinden takip eden biri sizin markanız veya girişiminize de değer veriyor demektir. 

Sizin hakkınızda hiç fikir sahibi olmayan birini mi yoksa sürekli olarak takipçiniz olan birini mi ekibinizde görmek istersiniz?

5. Kapalı Kapıların Arkasını Gösterin

Ülkemizde bir zamanlar sorunlu sektörlerden biri de Web Hosting yani barındırma hizmetiydi. Bu işe birçok firma el atıyor fakat çok azı gerçekten sosyal medyayı kullanıyordu. 

Sonuç olarak sosyal medya tavsiyeleriyle girişimini büyütmeye çalışan bir firma sürekli yeni ekledikleri sunucuların, sunucuların barındığı ortamın, müşteri hizmetlerinin çalışma anlarının görsellerini paylaşmaya başladı. Bu karelere tanıklık eden herkes aslında bir yerde de bu firmanın kalitesi hakkında ön fikir sahibi olmuştu.

Bu firma sosyal medya üzerinde hâlâ aynı tutumunu devam ettiriyor. Bugün web barındırma hizmeti konusundaki sıkıntılar aşıldı ve sayısız yerli ve yabancı firma bulunuyor. Yine de günümüzde birçok kişi özellikle sosyal medyayla entegre olarak çalışan, kapalı kapılar ardını gösteren ve müşteri hizmetleri yardımını sosyal medya üzerinde sunan bu firmayla çalışmayı seçiyor.

6. Değişim ve Gelişim

Hem biçim olarak hem de anlam olarak birbirlerine son derece yakın olan bu kelimelerin arasında keskin bir farklılık vardır. Değişim hemen her alanda görülür. Değişim kötü de olabilir iyi de olabilir oysa gelişim daima iyi yönde olandır. 

Girişiminiz zaman geçtikçe değişecektir. Bu değişimi de gelişimle dengelemek gerekir. Bu nedenle sosyal medya tavsiyelerimiz arasında stratejinizi sürekli ve ısrarlı şekilde aynı tutmamak da var. Yeniliklere açık olun ve girişiminizi daha çok insana ulaştırmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Yukarıda 5. maddede verdiğimiz örnekteki firma eski bir geleneğini hâlâ sürdürüyor olabilir. Ancak bunun yanı sıra birçok farklı stratejisini de geliştiriyor ve müşterilerine sunuyor. Siz de gelişen tarafta olun. Sadece değişim her zaman kazandırmayabilir.

7.Denerim Demeyin, Deneyin

Hem girişiminiz hem de sosyal medya gelişiminiz açısından en önemli şeylerden biri de deneyim olacaktır. İnsanların edinmiş oldukları deneyimler iyi veya kötü olarak ayrılmış olsa da aslında her deneyim bir kazançtır. 

Her yaptığınız yanlışla bir doğruyu da deneyimlemiş olursunuz. Bu nedenle deneyimlemekten kesinlikle korkmayın. Dünyaca ünlü markaların bile sosyal medya stratejileri konusunda, yayınlarında, insanlarla ilişkilerinde neleri gördük, neleri görmedik ki? 

Yine de bu şirketlerin hepsi deneyimlemek uğruna bir şeyleri denediler. Siz de bir şeyleri başarmak istiyorsanız işinizi yarına ertelemeyin. Kısacası; denerim demeyin, deneyin.

Girişiminizi geliştirmek için uygulayabileceğiniz sosyal medya tavsiyelerini sizin için yazdık. Daha çok bilgi için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined