Blog

Finansal Özgürlük

Finansal Özgürlük bireyin maddi açıdan bir başkasına bağımlı olmamasına denmektedir. Kişinin gelir gider durumunu kontrol edip gerektiğinde değişimler yapabilmesi oldukça önemlidir. Daha rahat harcama yapabilmemiz, yaşam kalitemizin artabilmesi için finansal özgürlüğümüzün olması gerekmektedir. Finansal özgürlüğe ancak belirli bir gelir seviyesinin üstünde kazancımız olduğunda sahip olabiliriz.

Tüm temel ve zorunlu harcamalar yapıldıktan sonra kazandığınız paradan belirli bir miktar da para artıyorsa finansal özgürlüğe sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Peki, finansal özgürlüğe sahip olabilmek için kazandığınız paradan ne kadarı cebinize kalmalıdır? Bu soruya tam bir cevap veremeyiz çünkü cevap kişinin yaşam standartlarına, beklentilerine göre değişmektedir.

Finansal Özgürlüğe Ulaşmanın 5 Yolu

1. Borçlarınızı kapatın: Borçlar, kazandığımız paranın önemli bir kısmını kaplayabilmektedir. Borçların finansal özgürlüğe sahip olabilmemizin önündeki en büyük engel olduğunu söyleyebiliriz. Borçlarımız olduğunda kenara para koyabilme durumumuz olmamaktadır. Bu da maddi yaşam kalitemizi oldukça düşürmektedir. Finansal özgürlük ise maddi yaşam kalitesinin yüksek olması demektir.

2. Tasarruf yapın: Farkında olmadan yaptığımız harcamaları hesapladığımızda hoşumuza gitmeyecek meblağlar görebilmekteyiz. Bu durumun önüne geçmek ve maddi özgürlüğe kavuşabilmek için de harcamalarımızda dikkatli olmamız gerekmektedir. Tasarruf yapmaya kampanyaları, indirimleri takip ederek, daha uygun ürünler kullanmaya yönelerek başlayabiliriz.

3. Pasif gelir elde etmeye çalışın: Finansal özgürlüğe sahip olan bireylerin büyük bir kısmının pasif geliri olmaktadır. Başlangıçta pasif gelire belirli bir bütçe ayırmak oldukça zor olsada yatırdığınız bütçenin ileride misliyle geri dönmesi de mümkündür. Doğru planlanan pasif gelir sayesinde çalışmadan yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

4. Yatırım yapın: Yatırım yapmak, gelecekte güzel, kaliteli, refah seviyesi yüksek bir yaşam açısından oldukça önemlidir. Doğru yatırımla hayatınız değişebilmektedir. Kısacası yatırım için geleceğinizi güvenceye almak da diyebiliriz. Finansal özgürlüğe kavuşmak istiyorsanız yatırım yapmayı mutlaka düşünmelisiniz.

5. Emekliliğinizi planlayın: Finansal özgürlüğe sadece gençken sahip olmamalıyız, yaşlanınca para sıkıntısı çekmemek için emekliliğimizi şimdiden planlamaya başlayıp finansal özgürlük yolunda adımlar atmalıyız. Özel emeklilik planlarına bakabilirsiniz.

Finansal Özgürlük İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

Finansal Özgürlük sahibi olmak için uzun bir süre boyunca oldukça dikkatli olmamız gerekmektedir. Bu süreçte sabırlı olmak, pes etmemek isteğimize ulaşma açısından önemlidir. Finansal özgürlüğe ulaşma yolunda dikkat etmemiz gerekenler ise şunlardır:

  1. Finansal durumunuzu tespit edin.
  2. Toplam gelirinizden toplam harcamalarınızı çıkararak durumunuzu gözlemleyin.
  3. Negatif bir durumdaysanız, harcamalarınıza göz atın.
  4. Zorunlu olmayan harcamalardan vazgeçmeyi göze alın.
  5. Negatif durumdan kurtulmak için bu durumu yaratan giderleri ortadan kaldırmaya çalışın.
  6. Ay başında bütçe planlaması, ay içerisinde de sık sık bütçe takibi yapın.
  7. Finansal durumunuzu düzenli takip edin.
  8. Doğrudan finansal özgürlük hedefi yerine bu özgürlüğü sağlayabilecek adımlara yönelin.
  9. Gerçekçi, ölçülebilir, ulaşılabilir ve mantıklı hedeflerle  artı bakiyenizi çoğaltın.
  10. Finansal özgürlük kotanızı belirleyip o noktaya ulaşmanızı sağlayacak birikimler ve yatırımlar yapın.

Finansal Özgürlüğün Göstergeleri Nelerdir?

Finansal özgürlüğe sahip olan insanlar, birçok konuda da özgürlerdir. İstedikleri yerleri gezebilir, istedikleri ürünleri alabilir, istedikleri aktiviteleri yapabilirler. Finansal özgürlük, istediğimiz şeylere kolaylıkla ulaşabilmemiz demektir. 

Daha büyük ölçekte ki finansal özgürlükten bahsedecek olursak, aracımızı yeni modeliyle değiştirmek örnek verilebilir. Büyük ölçekteki finansal özgürlükte yaşam kalitesi çok yüksektir ve bu kalite sürekli artar. Yapılan yatırımların miktarı artar ve bu durum gelirin katlanmasını sağlar. Finansal özgürlüğün en önemli göstergesi, maddiyata ihtiyaç duyulan hedeflerin kolaylıkla gerçekleştirilebilmesidir.

Finansal Özgürlükle ilgili bilgileri sizler için derledik. Finansla ilgili daha çok bilgi için diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined