Blog

Borsa İşlemleri Nerede Yapılıyor?

Borsa işlemleri günümüzde kolaylıkla internet üzerinden, aracı kurumlarının sunmuş olduğu platformlar aracılığıyla yapılmaktadır. Eskiden olduğu gibi borsa işlemlerinin yapıldığı seans merkezlerine gitmenize gerek kalmamaktadır. 

Bu sayede günlük rutin işlerinizi bölmeden yatırımlarınızı internet bağlantılı cihazlar yardımıyla güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aracı kurumu seçiminde bulunmanız şarttır.

Borsa İşlemleri İçin Aracı Kurum Nasıl Seçilir?

Aracı kurumu, borsa işlerimlerinizi yürütmekte olan piyasa ile aranızda köprü görevi gören bankalar veya özel şirketlerdir. Ülkemizde yatırımcıların dolandırılmaması için faaliyette bulunan kurumlara, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından düzenlemeler ve denetlemeler getirilerek yasal mevzuatlara uygun olması sağlanmıştır. 

Böylelikle birikimler güven içinde değerlendirilmektedir. Çünkü yatırdığınız paralar, aracı kurumlarının hesaplarında değil, Takasbank A.Ş gözetiminde saklanmaktadır. Bu sayede dolandırılıcılık faaliyetlerinin önüne geçilmiştir. 

Bunun için SPK’nın internet adresinde yer alan yasal bir kurum seçiminde bulunmalısınız.

Borsa işlem platformu üzerinden piyasada işlem gören araçları, fiziki olmayan şekillerde alıp satarak aradaki farktan kazanç elde edebilirsiniz. Hisse senetleri, tahviller, bonolar, ticarete konu olan altın, gümüş gibi emtialar, endeksler, yatırım fonları ve dövizler yatırıma konu olan enstrümanlardır. Çok fazla çeşide sahiptirler. 

Borsada İşlem Nasıl Yapılır?

Borsa işlemleri yaparken portföyünüze istediğiniz enstrümanları ekleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus gelecekte değerlerinin artışa geçmesi gerektiğidir. Yoksa doğru bir portföy oluşturamamış olursunuz. Dolayısıyla yatırımlarınız sonucunda zarar edersiniz.

Piyasada adımlarınızı doğru atabilmeniz için borsa hakkında en temel bilgileri ve teorik kısımları muhakkak bilmeniz gereklidir. Yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanabileceğiniz gibi aracı kurumlarının eğitimlerinden de faydalanabilirsiniz. 

Gerek uzmanların kaleme almış olduğu kitaplar, gerek hazırlamış oldukları videolar borsayı detaylı olarak ele almaktadır. Bu sayede bilinçlenerek adımlarınızı daha doğru şekillerde atmaya başlarsınız. 

Bunun için elbette ki deneyimli olmak da son derece önemlidir. Geliştirilen sanal borsa oyunları, deneme hesapları sayesinde yaptığınız alıştırmalar sonucu başarılı yatırımcılar gibi tecrübe kazanabilirsiniz.

Sanal hesaplarda borsa işlemlerinizi birikimlerinizle değil, hayali para üzerinden gerçekleştirirsiniz. Bu da yatırımcılar için oldukça avantajlıdır. Bu sayede birikimler riske atılmadan borsa deneyimi yaşanır. 

Yapılan işlemlerin sonucunda borsada başarılı olup olmayacağınızı anlayabilirsiniz. Ama bunun için işlemlerinizi ciddi bir şekilde yönetmenizde fayda var. Aksi halde rastgele borsa işlemleri yaparak, kazanç elde etmenin oranı düşüktür. 

Bu nedenle portföyünüze ekleyeceğiniz aracın piyasadaki hareketliliğini takip etmelisiniz. Fiyat analizlerini yapmalısınız. 

Platformun üzerinde bulunan özel fiyat göstergeleri sayesinde enstrümanların belli bir zaman aralığı içerisinde alabileceği en düşük ve yüksek fiyatları belirleyebilirsiniz. Buna göre işlemlerinizi hangi seviyeler üzerinden gerçekleştireceğinize beklentileriniz doğrultusunda karar verebilirsiniz. 

Fakat bunun için platformun kullanım kurallarını öğrenmeniz gerekiyor. Aracı kurumları vermiş oldukları eğitimlerde bu konunun da üzerinde durmaktadır. Ya da zaten gerçek hesaplar deneme hesaplarıyla aynı görünüşe ve işleyişe sahip oldukları için nasıl kullanılması gerektiğini deneme yanılma yöntemleri aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Başarılı Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?

Borsa işlemlerinin internet bağlantılı cihazlar aracılığıyla online platformlar üzerinden yönetilmesi yatırımcıların hepsinin eş fiyat ve olanaklar altında birikimlerini değerlendirme fırsatı sunmuştur. 

Bu konuda yatırım araçlarının değer kazanacak kaybedecek yöndeki düşüncelerin doğru çıkması kâr elde edilmesini sağlar. Piyasanın mantığı ticaretle aynıdır. Bir malı düşük fiyata sahip olarak yüksek fiyata satabiliyor olmak gerekir. 

Böylelikle aradaki fiyat farklarından istenen getiriler elde edilir. Bu yüzden işlem yapacağınız yatırım aracının özelliklerini, fiyatlarına etki eden faktörleri bilmeniz, başarılı olmanız için son derece önemlidir.

  • Başarılı borsa işlemleri uzun soluklu olanlardır. Çünkü kısa vadede yapılan alım – satımlar yüksek risk içerir. Bu nedenle vade sürenizi uzun tutmalısınız. Böylece yatırım araçlarının fiyat seviyeleri yükselişe geçtiğinde daha yüksek kazançlar elde edersiniz. 
  • Başarılı yatırımcıların uygulamış olduğu kademeli taktikler genelde işe yaramaktadır. Bu sayede aynı parayla daha fazla senede yatırım yapabilirsiniz. Böylece kazancınızın miktarı da aynı oranda artacaktır. 
  • Fiyat dalgalandığı için düşük seviyelerden alım yaparak, işlem hacminizin boyutunu arttırabilirsiniz. Bunun mantığı fiyat yükselişe geçmeye başladığı zaman en son alım yaptığınız miktardan başlayarak satış yapmalısınız.
  • Borsada portföyünüzü canlı tutmak her zaman için başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Yani bir tane değil, birden fazla araca yatırım yapmalısınız. Çünkü her aracın fiyatlanması farklıdır. Kiminin değer artarken kiminki azalmaktadır. 

Böylelikle ters giden durumlarda yatırdığınız bütün paraları kaybetmezsiniz. İlla ki birinden kazancınızı korursunuz. Riskler zamana yayıldığı için daha kolay önleyebilirsiniz. Bunun için yatırım aracınızın piyasa takibini ve fiyat analizini sürekli olarak yapmanız gerekiyor. 

  • Pozisyonunuz açık olduğu sürece zarara uğramak istemiyorsanız; temel ve teknik analizleri uygulamalısınız. Böylece zarar edeceğinizi anladığınızda pozisyonunuzu kapatabilirsiniz. Aynı şekilde kar edileceği düşünüldüğünde de ek alımlarda bulunabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa işlemleri internet üzerinden seans saatleri içerisinde yapılmaktadır. BISTECH uygulamasına geçilmesiyle birlikte, sabah ve öğleden sonra iki aşamada yapılan işlemler artık tek seans süresi boyunca gerçekleştirilmektedir. 

Önemli olan doğru zamanda kâr getirecek araçlara yatırım yapılmasıdır. Bunun için yapmanız gereken borsayı detaylı bir şekilde öğrenmektir ve deneyim kazanmaktır. Bu sayede zaman içinde geliştirdiğiniz taktikler aracılığıyla profesyoneller gibi yüksek kazançlara imzanızı atarak, geleceğinizi güvence altına alacak kazanımlarda bulunabilirsiniz.

Borsa işlemlerine dair bilgileri sizler için yazdık. Borsa, ekonomi ve finans hakkında daha çok bilgi için diğer içeriklerimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined