Blog

Kendini Geliştirmek İsteyen Girişimcilerin İzlemesi Gereken 22 Film

Girişimcilerin izlemesi gereken 22 filmin hepsinin de mükemmel birer başyapıt olduğunu iddia etmiyoruz ama en azından belli bir seviyede girişimciler için faydası olacağına inanıyoruz. Eğer filmden alacağınız toplam keyif sizin için önemliyse merak etmeyin, her filmin IMDB puanı ve hemen hepsinin fragmanlarını da aşağıda bulabileceksiniz.

Filmleri yapım tarihlerine göre eskiden yeniye doğru dizdik. Böylece listeye göz gezdirirken 1987 yılından başlayan ve 2013’e kadar uzanan bir yolculuk da yapmış olacaksınız. İşte her girişimcinin mutlaka izlemesi gereken, 22 film…

IMDB (7,4)

İşin içine para girdiğinde işler olması gerekenden daha karmaşık hale gelebiliyor. Ekonomik kazanç ve açgözlülük arasındaki ince çizginin ne tarafında olduğunuzu bu film sayesinde değerlendirebilirsiniz.

 • Glengarry Glen Ross (1992)

IMDB (7,9)

Satış her işletmenin öncelikli amaçlarından biri. Bu film son derece baskıcı bir ortamda satış yapmanın ne olduğunu size gösterebilir. Girişimcilerin izlemesi gereken 22 film arasında stres altında çalışmak hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için önemli bir film.

 • Bir Şirket Komedisi – The Hudsucker Proxy (1994)

IMDB (7,3)

Coen kardeşlerin bu keyifli filminde basit bir iş fikrinin nelere yol açabileceğini izleyeceksiniz.

 • Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi – The Triumph of the Nerds: The Rise of Accidental Empires (1996)

IMDB (7,5)

1996 yılında çekilmiş bu belgesel Apple ve Microsoft’un ilk dönemlerine dair son derece ilginç bilgiler içeriyor.

 • İnekler 2.0.1: İnternetin Kısa Tarihçesi – Nerds 2.0.1: A Brief History of the Internet (1998)

IMDB (7,4)

Bugün artık yaşamlarımızda son derece büyük bir yer kaplayan internetin ilk yıllarını konu alan bu belgesel, Tesadüfi İmparatorlukların Yükselişi’nin devamı olma özelliği de taşıyor.

 • Silikon Vadisi’nin Korsanları – Pirates of Silicon Valley (1999)

IMDB (7,2)

Girişimcilerin izlemesi gereken 22 filmden biri olan ve Paul Freiberger’ın kitabından uyarlanan bu 1999 yapımı film Apple ve Microsoft’un kuruluş aşamaları ve o dönemde yaşananları ele alıyor. 

 • Ofis Çılgınlığı – Office Space (1999)

IMDB (7,9)

Ünlü Beavis ve Butthead’in yaratıcısından kurumsal iş dünyasına sıra dışı fakat çok eğlenceli bir eleştiri getiriyor.

 • Startup.com (2001)

IMDB (7,1)

2001 yılında çekilen bu belgesel, bir internet girişiminin geçirdiği evreleri beyaz perdeye en iyi yansıtan çalışmalardan biri. Belgesel de ayrıca ünlü dot-com balonu da konu alınıyor.

 • İşletim Sitemi Devrimi – Revolution OS (2001)

IMDB (7,3)

Özellikle internet girişimciliği ve yazılımla uğraşanların mutlaka izlemesi gereken bu film Linux, açık kaynak kod ve ücretsiz yazılım konusundaki en önemli isimlerle röportajlar içeriyor.

 • Amaç – Purpose (2002)

IMDB (5,7)

Bir yazılım fikri olan kafadarların girişim macerasını anlatan bu film, hem girişimcilik, hem de ortaklık konularında farklı bir bakış açısı sunması sebebiyle girişimcilerin izlemesi gereken 22 film arasında yerini alıyor.

 • Göklerin Hakimi – The Aviator (2004)

IMDB (7,5)

Mükemmellik ve detaylara verilen önem ile havacılık endüstrisindeki acımasız rekabet arasında kalan bir girişimcinin mücadelesini konu alan Martin Scorsese’nin bu filminin başrolünde Leonardo DiCaprio var.

 • Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler – Thank You for Smoking (2005)

IMDB (7,7)

Girişimcilikten bahsederken pazarlamayı es geçmek olmaz. Zararları tartışılmaz olan sigaranın bile nasıl pazarlanabileceğini gösteren film işin özellikle pazarlama yönüyle ilgilenen girişimciler izleyebilirler.

 • Umudunu Kaybetme – The Pursuit of Happyness (2006)

Web sitesi

IMDB (7,9)

Chris Gardner’ın gerçek hikayesinin Will Smith tarafından canlandırıldığı film en zor zamanlarda bile umudunu kaybetmeyerek, hayallerinin peşinden koşmanın mümkün olduğunu gösteren ve girişimciler için önemli motivasyon kaynağı olan filmlerden biri.

 • Zeka Pırıltısı – Flash of Genius (2008)

IMDB (7,0)

Gerçek bir hayat hikayesini konu alan ve girişimcilerin izlemesi gereken 22 film arasında yer alan bu film bir mucidin, kendi icadını kullanan dev bir otomotiv firması ile yıllar süren patent mücadelesi anlatılıyor.

 • Arabulucu – Middle Men (2009)

IMDB (6,5)

Kısmen gerçek olaylardan esinlenen ama büyük oranda Hollywood’a uyarlanmış, internet girişimciliği üzerine bir film. İnternetin erken dönemlerinde pornografik içerikli web siteleri ile başa çıkamayacakları kadar çok para kazanan bir grup girişimcinin hikayesini konu alıyor.

 • Sosyal Ağ – Social Network (2010)

IMDB (7,8)

Ünlü Facebook filmi, dünyanın en büyük sosyal ağ sitesinin nasıl kurulduğunu ve Zuckberg’in yaşamının nasıl değiştiğini anlatıyor.

 • Borsa: Para Asla Uyumaz – Wall Street: Money Never Sleeps (2010)

IMDB (6,3)

İlk Wall Street filmden tam 13 yıl sonra gelen bu ikinci filmde de yine konu borsa, hırs ve aç gözlülük.

 • Kazanma Sanatı – Moneyball (2011)

IMDB (7,6)

Beyzbol Türkiye’de pek de popüler bir spor değil ve bu film bir beyzbol filmi. Fakat girişimcilerin izlemesi gereken 22 film arasında yer alıyor çünkü saha içinde olanlardan daha çok, maçları kazanmak için saha dışında yapılanları konu alıyor. Verinin önemini gözler önüne seren izlemesi keyifli bir film.

 • Something Ventured (2011)

IMDB (6,9)

Konu girişimcilik olunca yatırımdan da bahsetmek gerekiyor. İşte bu filmde tam olarak bunu yapıyor, yani yatırımcıları ve onların yatırım yaptıkları şirketleri anlatıyor.

 • Genç Çıraklar – The Internship (2013)

IMDB (6,4)

Girişimcilik konusunda çok fazla şey anlatmıyor olsa da içinde Microsoft, Facebook ve Apple’ın yer aldığı listemizde Google’ı da bu komedi filmi temsil ediyor.

 • Para Avcısı – The Wolf of Wall Street (2013)

IMDB (8,3)

Hırs ve aç gözlülüğün borsa ile birleştiği diğer bir film. Oldukça yüksek IMDB puanının da size göstereceği gibi epeyce uzun da olsa sinemaseverlerin de ilgisini çekmeyi başarmış.

 • jOBS (2013)

IMDB (5,9)

Apple’ın ilk dönemleri ve Steve Jobs’ın hikayesini anlatan film gösterime girmeden önce büyük ses getirmişti. Gösterime girdikten sonra ise özellikle Apple hayranlarının beklentilerini karşılayabildiğini söylemek zor. Buna rağmen Jobs ve Apple’ın ilk dönemlerini merak edenlerin izlemesinde fayda var.

Girişimcilerin izlemesi gereken 22 filmi sizler için derledik. Ekonomi, finans ve girişimcilik hakkında daha çok yazı için blog sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined